HARİTADA GÖSTER

İLETİŞİM

Polietilen Teraftarat Nedir? Polietilen Teraftarat Özellikleri

Polietilen teraftarat kısaca PET olarak bildiğimiz ve tek kullanımlık su şişeleri yapımında kullanılan bir malzemedir. Sert yapısıyla bilinen polietilen teraftarat birçok çözücüye karşı oldukça dayanıklıdır. Yiyecek, içecek, meşrubat ve sentetik fiber gibi birçok alanda kullanılan polietilen teraftarat, yüksek darbe dayanımı sayesinde birçok alanda tercih ediliyor.

Polietilen Teraftarat Nedir?

Polietilen teraftarat (PET ya da PETE), sentetik elyaf, reçine, polyester polimer ailesinin bir üyesidir. Polietilen teraftarat diğer termoplastiklere göre çok daha sağlam, sert ve parlak yapıdadır. Yüksek dayanıklılığı sayesinde birçok çözücüye karşı dayanıklıdır.

Etilen glikol ile tereftalik asidin polimerizasyon metodu ile elde edilen polietilen teraftarat, plastik olarak işlenebilecek halde eritilmiş ve yapışkan bir madde haline gelir. PET olarak bildiğimiz ve tek kullanımlık su şişeleri yapımında kullanılır. Kimyasal dayanımı oldukça iyidir. Renksiz ve şeffaf yapıda olan polietilen teraftarat, sert yapısıyla darbeye karşı dayanıklı yapıdadır. Polietilen teraftarat %50 oranında tipik kristalleşme oranına sahiptir.

Polietilen Teraftarat Özellikleri

Polietilen Teraftarat sert özelliktedir ve yüksek mukavemete sahiptir. Kimyasal çözücülere karşı dayanıklı bir yapısı olan polietilen teraftarat, düşük nem emme özelliğine sahiptir. İyi işlenebilir özellikte olan bu maddenin temel genleşme katsayısı da düşüktür.

Polietilen Teraftarat Kullanım Alanları

Plastik sektörünün temel maddelerinden olan polietilen teraftarat, genellikle gazlı ve düşük alkollü olan şişelerde kullanılıyor. Geri dönüşüm numarası 1 olan polietilen teraftarat, orijinal kullanımlarına geri dönüştürülememektedir.

Polietilen Teraftarat kullanım alanları şu şekildedir;

  • Gıda endüstrisi,
  • Makine imalatı,
  • Ambalaj,
  • Enerji endüstrisi,
  • Kimya ve ilaç endüstrisi
  • Yüksek basınç altında çalışan hareketli parçaların yapımında,
  • Elektronik ve yarı iletken endüstride
  • Dişli, vana ve gıda pompalarında

Polietilen Teraftarat Nasıl Elde Edilir?

Polietilen Teraftaratı etilen, glikol ve tereftalik asidin polimerizasyonu ile elde ediliyor. Etilen glikol, etilenden elde edilen renksiz bir sıvıdır ve tereftalik asit, ksilen’den oluşan kristalimsi bir katıdır. Kimyasal katalizörlerin etkisi altında birlikte ısıtıldığında, etilen glikol ve tereftalik asit elyaflara doğrudan döndürülebilen veya sonradan plastik olarak işlenebilecek şekilde eritilmiş yapışkan bir kütle halinde PET üretir.

admin

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir